Aj keď si zákazníci môžu vychutnať lacné a štýlové oblečenie, rýchlej móde sa vyčíta environmentálny a etický dopad.

Slovo “fast fashion" označuje rýchlu a lacnú módu, ktorá je vyrábaná v enormných množstvách bez ohľadu na životné prostredie a podmienky zamestnancov.

Pár faktov o “fast fashion" :

  1. Ročne sa vyrobí viac ako 100 miliárd oblečenia na svete a polovica skončí počas jeho výroby na skládkach.
  2. Pri výrobe sa používa viac ako 3500 rôznych chemikálii, ktoré sa dostávajú do nášho tela. 
  3. Väčšina “fast fashion" tovární sa nachádza v chudobných a rozvojových krajinách, ako napríklad Bangladéš, India, Indonézia, alebo v Číne, všade tam, kde je lacná pracovná sila.
  4. Len v USA sa ročne vytvorí 11 miliónov ton textilného odpadu.

fast fashion

Zatiaľ čo “fast fashion" je hrozbou pre našu planétu, slow fashion je jej riešením. V minulosti bolo nakupovanie oblečenia len príležitostné, no dnes ľudia nakupujú neustále, žiaľ aj to čo v skutočnosti vôbec nepotrebujú. 

Naša planéta je v kritickom ohrození a na jej záchranu by sme všetci mali začať meniť najprv seba a svoje rozhodnutia. Skvelým krokom je nakupovanie alternatívnej módy, medzi ktorú patrí vyššie spomínaný “slow fashion". Poukazuje na pomalý proces výroby, nákupu, nosenia a následné vyradenie. Chce zvýšiť životnosť oblečenia s dôrazom na kvalitu a dlhovekosť, nie na kvantitu a rýchle trendy.

Swapovanie oblečenia je taktiež opakom “fast fashion". Touto myšlienkou sa snažíme šetriť našu planétu a dávať druhú šancu módnym kúskom, ktoré sú stále zachovalé a dobre vyzerajúce.